Banner


widget flash

Historie

Našeho prvního barzoje – Huricána z chovatelské stanice Jivita (paní Vitanovská) jsme si koupili v roce 1969. Vybrali jsme si ho díky jeho fascinující modré barvě. Po jeho smrti v mladém věku jsme si pořídili dalšího barzoje – Grusso z chovatelské stanice Gajaneta. Krátce poté jsme se rozhodli odstěhovat z Prahy do malé vesnice Světice. Tam se kromě stavby domu zrodil i počátek našeho chovu barzojů.

Během našeho stěhování se u nás objevil ještě jeden barzoj – Dan z chovatelské stanice Elimil jsme dostali od přátel jako dar. Oba naši první barzoji nebyli typičtí výstavní psi, ale byli velmi úspěšní na dostizích, které byly v té době v Čechách oblíbené. Založili jsme chovatelskou stanici a v rodokmenu naší první generace barzojů se objevuje linie Z Neuštejna (paní MUDr Jitka   Pacltová). Paní Pacltová nám v našich začátcích radila s chovem, zároveň nám v 80. letech pomohla s prvním krytím v zahraničí (doporučila nám psa Dmitrij von Taimyr od paní Swidevi).

Sofena Borsoi Sofena Borsoi

Huricán Jivita (1969)

Během let prošlo naším domem plno psích ras – chrti jako saluki, afghánští chrti, azawak, ale také třeba pudlové. Ale jen barzoji jsou s námi neustále.

Nikdy jsme nechovali barzoje jen kvůli štěňatům nebo na prodej. Štěňata jsme  odchovali, pouze když jsme potřebovali  pro sebe do chovu nebo na výstavy nového  barzoje.

V našem chovu používáme liniovou plemenitbu. Každý vrh je pečlivě promyšlen a připraven. I proto jsme během let měli poměrně málo vrhů – celkem 20 do roku 2011.

V Čechách jsou štěňata z jednotlivých vrhů pojmenovávána abecedně. Štěňata z prvního vrhu mají tedy jména počínající písmenem A, druhý vrh písmenem B atd.

 

left: Dan Elimil ( Delon z Lárišova x Indra Jivita)

Sofena Borsoi

right: Grusso Gajaneta ( Rasan aus der Taiga x Copelie z Lárišova)

 
Joomla SEO powered by JoomSEF